•  
Powiat Słupecki - Ziemia Warta Odkrycia                                     Znajdź nas na facebooku
Sierpien 2019
PNWTSRCZPTSOND
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
   


» Charakterystyka

» Historia

» Władze Powiatu

» Gminy i Miasta

» Edukacja

» Kultura

» Zdrowie

» Sport

» Turystyka i Rekreacja

» Baza noclegowa i gastronomiczna

» Imprezy

» Galeria

» Filmy

» Strategia Powiatu Słupeckiego

» Organizacje Pozarządowe

» Przedsiębiorczość
» Struktura Organizacyjna

» Jednostki Organizacyjne

» Dotacje Powiatu

» Zamówienia Publiczne

» Zasłużony dla Powiatu Słupeckiego

» Mapa dojazdu

» Kontakt


Strona główna / Aktualności / Ochrona Środowiska i Rolnictwo

         Ochrona Środowiska i Rolnictwo


 
  XI edycja Konkursu Wielkopolski Rolnik Roku rozstrzygnięta. W niedzielę (tj. 25 marca) w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odbyła się uroczysta Gala, podczas której ogłoszono nominowanych do tytułu i zwycięzców kolejnej edycji Konkursu.
  Praca rolnika jest ciężka i niebezpieczna. Miejscem pracy jest zagroda, obejście, budynki inwentarskie, uprawiane pole.
Sezonowość prac w polu i zmiany pogody powodują konieczność dłuższej pracy w ciągu dnia nawet kilkanaście godzin na dobę. Często towarzyszy jej pośpiech, który połączony ze zmęczeniem i brakiem odpoczynku może powodować niebezpieczne sytuacje. Można się przed nimi uchronić. Zmniejszenie ryzyka wypadku to przede wszystkim sprawa wiedzy, wyobraźni, ostrożności i stosowania się do zasad bezpiecznej pracy.
  W miniony piątek, tj. 17 lutego, w Poznaniu podczas konferencji III Europejskiego Dnia Młodego Rolnika, zorganizowanego w ramach Międzynarodowych Targów Mechanizacji Rolnictwa Polagra - Premiery, rozstrzygnięto konkurs „Innowacyjny Młody Rolnik 2012”.
  Z przedstawicielami Regionalnego Związku Pszczelarzy spotkały się władze Powiatu Słupeckiego. Prezesów kół reprezentujących pszczelarzy z terenu Powiatu Słupeckiego podjął Starosta Słupecki, Mariusz Roga oraz Wicestarosta Słupecki, Andrzej Kin. W spotkaniu udział wzięli również Pan Bogdan Jastrząb, Radny Powiatu Słupeckiego i zarazem pszczelarz, Pan Paweł Szczepański, Powiatowy Lekarz Weterynarii oraz Pan Adam Kwapich, Kierownik Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Słupcy.
  Ubiegłoroczna akcja w ramach odbudowy populacji zagrożonych gatunków zwierzyny łownej w naszych powiatowych lasach miała swoją kontynuację – oto 12 października br. na terenie stanicy „Rogal” we Wrąbczynie rozdysponowano między 6 kół łowieckich 300 szt. 22-tygodniowych bażantów z hodowli w Klonie pod Ostrzeszowem. Nim dokonano podziału bażancich kur i kogutów, w obecności Wicestarosty Andrzeja Kina, p. Kierownik Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa - Małgorzaty Modrzejewskiej oraz przybyłych łowczych miało miejsce widowiskowe wypuszczenie pięknie umaszczonych ptaków.
  Stowarzyszenie Przyjaciół Gminy Słupca organizuje wypoczynek letni dla dzieci rolników (obowiązkowe ubezpieczenie w KRUS) w ramach promocji zdrowia i profilaktyki zdrowotnej.
  Z uwagi na zbliżające się żniwa Placówka Terenowa jak co roku zwraca się z  Apelem  do rolników:
ABY NIE NARAŻAĆ SIEBIE I SWOICH BLISKICH TRZEBA STOSOWAĆ ZASADY BEZPIECZNEJ PRACY ORAZ ZACHOWAĆ NIEZBĘDNĄ PRZEZORNOŚĆ I OSTROŻNOŚĆ.
  Rozstrzygnięto IX edycję etapu regionalnego Ogólnopolskiego Konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”. O miano najbezpieczniejszego gospodarstwa rywalizowało dziewięć gospodarstw. Cztery z powiatu konińskiego, jedno z powiatu kolskiego, dwa z tureckiego, oraz dwa z powiatu słupeckiego.
  WIOSENNE  PRACE POLOWE
  Materiały informacyjne dotyczące płatności obszarowych na 2011 r. oraz zasady prowadzenia dokumentacji wymaganej przy prowadzeniu działalności związanej z produkcją zwierzęcą.
  Blisko 50 pszczelarzy z terenu Powiatu Słupeckiego stawiło się na zorganizowanym dla nich w sobotę (tj. 5 marca) w słupeckim Starostwie szkoleniu na temat „Przygotowanie rodzin pszczelich do zimowania i wczesny rozwój wiosenny”.
  Starosta Słupecki Mariusz Roga zaprasza wszystkich członków Kół/Stowarzyszeń Pszczelarskich z terenu Powiatu Słupeckiego oraz sympatyków pszczelarstwa do wzięcia udziału w szkoleniu p.t. „Przygotowanie rodzin pszczelich do zimowania i wczesny rozwój wiosenny”, które odbędzie się w dniu 5 marca br. (sobota) o godzinie 9.00 w Sali Herbowej Starostwa Powiatowego w Słupcy.
  Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, dr inż. Henryk Smolarz ogłosił IX edycję Ogólnokrajowego  Konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”. Honorowy Patronat nad konkursem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Bronisław Komorowski.
  ZIMA W GOSPODARSTWACH ROLNYCH
  Płatności w ramach kampanii 2010 oraz realizacja PROW 2007-2013 to główne tematy spotkania z rolnikami Powiatu Słupeckiego, które w słupeckim Starostwie w miniony piątek (tj. 5 listopada) zorganizowało Powiatowe Biuro Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Słupcy. Gościem specjalnym, a jednocześnie prowadzącym szkolenie była wiceprezes ARiMR w Warszawie Zofia Szalczyk.
 

Do podstawowych prac wykonywanych na polu jesienią należy: zbiór ziemniaków
i innych okopowych, kukurydzy, siew roślin ozimych, nawożenie przedsiewne
i uprawki przedsiewne (orka, bronowanie, kultywatorowanie).
Przy pracach tych stosuje się wiele typów maszyn, np. zestawy uprawowo-siewne, kombajny do zbioru okopowych, kopaczki do ziemniaków, pługi.

  W dniu 18 października ruszyła realizacja płatności – poinformowała na konferencji w słupeckim Starostwie w miniony poniedziałek Zofia Szalczyk Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Warszawie. Konferencję zorganizowało biuro Powiatowe ARiMR w Słupcy.
  Ponad 580 sztuk młodych bażantów rozdano kołom łowieckim Powiatu Słupeckiego w miniony wtorek (tj. 5 października). Przekazanie nastąpiło na terenie stanicy łowieckiej Koła Nr 34 „Knieja” w Leśnictwie Rogal koło Zagórowa.
  Z przedstawicielami Regionalnego Związku Pszczelarzy w miniony piątek (tj. 24 września) spotkały się władze Powiatu Słupeckiego. Prezesów Kół reprezentujący pszczelarzy z terenu Powiatu Słupeckiego podjął Starosta Słupecki Mariusz Roga.
  Informacja o dostępnych instrumentach wsparcia dla rolników poszkodowanych przez powódź, obsunięcia ziemi i huragany w maju i czerwcu 2010 r.

znaleziono: 164 artykuły na 9 stronach
« poprzednia -   1  2  3  4  5  6  7  8  9   - nastepna »
     czytan : 10335