•  
Powiat Słupecki - Ziemia Warta Odkrycia                                     Znajdź nas na facebooku
Wrzesien 2019
PNWTSRCZPTSOND
      
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
      
   


» Charakterystyka

» Historia

» Władze Powiatu

» Gminy i Miasta

» Edukacja

» Kultura

» Zdrowie

» Sport

» Turystyka i Rekreacja

» Baza noclegowa i gastronomiczna

» Imprezy

» Galeria

» Filmy

» Strategia Powiatu Słupeckiego

» Organizacje Pozarządowe

» Przedsiębiorczość
» Struktura Organizacyjna

» Jednostki Organizacyjne

» Dotacje Powiatu

» Zamówienia Publiczne

» Zasłużony dla Powiatu Słupeckiego

» Mapa dojazdu

» Kontakt


Strona główna / Powiat / Gminy

         Gminy


 
  Słupca to miasto i gmina w województwie wielkopolskim, w powiecie słupeckim. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa konińskiego. Słupca jest znaczącym historycznie i regionalnie ośrodkiem wschodniej Wielkopolski, położonym na wschód od Poznania. Swój rozwój i znaczenie zawdzięcza między innymi dogodnemu położeniu geograficznemu w centrum Polski.
  Gmina położona jest we wschodniej części woj. wielkopolskiego, w całości w dorzeczu rzeki Warty, w zlewni rzeki Meszny. Od wschodu, południa i północy gmina otacza miasto Słupcę.
  Strzałkowo znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie miasta i gminy Słupca .Najstarsze wzmianki o istnieniu miejscowości sięgają 1136 roku .Kiedy w 1815 roku na wschód od Strzałkowa wytyczono granicę rosyjsko-niemiecką, wieś w której znajdowało się przejście graniczne zaczęła się szybko rozwijać.
  Gmina Zagórów położona jest w południowej części Powiatu Słupeckiego, na obszarze równinnym na wysokości 80-100 m. n. p.m. Malowniczo ukształtowane obszary z licznymi zakolami , starorzeczami, bagnami i kanałami odwadniającymi , należące do prowincji Niżu Środkowo - Europejskiego w makroregionie Pradoliny Berlińskiej Niziny Południowo - Wielkopolskiej są łatwo dostępne dla turystów .
  Obszar gminy Lądek usytuowany jest w krainie Wielkich Dolin, w dorzeczu rzeki Warta. Sąsiaduje z miastem i gminą Zagórów, Pyzdry, Golina, gminami: Słupca i Kołaczkowo.
  Gmina Ostrowite leży na Wysoczyźnie Gnieźnieńskiej, w północnej części powiatu słupeckiego. Od wschodu graniczy z gminą Kleczew, od południowego wschodu z gminą Kazimierz Biskupi, od południa z Słupcą, a od strony zachodniej z Powidzem.
  Gmina Orchowo jest wysuniętą najdalej na północ częścią Powiatu Słupeckiego i jednym z piękniejszych zakątków województwa wielkopolskiego. Bogactwo czystych jezior i wspaniałych lasów przyciąga szczególnie latem wielu turystów nie tylko z Polski .Wielohektarowe lasy to nieodparta pokusa dla myśliwych i zbieraczy owoców runa leśnego.
  Typowo turystyczny charakter posiada obdarzona wspaniałymi darami natury wizytówka Powiatu Słupeckiego jaką jest Gmina Powidz.
Atrakcyjnie położona między największymi jeziorami Powiatu Słupeckiego: Jeziorem Powidzkim o powierzchni 1217.37 hektarów i Jeziorem Niedzięgiel o powierzchni 638 hektarów , rok rocznie przyciąga setki turystów- amatorów wypoczynku na łonie natury. Z uwagi na nie skażone środowisko i krajobraz zaliczono Powidz i jego okolice do Powidzkiego Parku Krajobrazowego ustanowionego rozporządzeniem wojewody konińskiego z dnia 16 grudnia 1998 roku.


     czytan : 22314