•  
Powiat Słupecki - Ziemia Warta Odkrycia                                     Znajdź nas na facebooku
Wrzesien 2019
PNWTSRCZPTSOND
      
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
      
   


» Charakterystyka

» Historia

» Władze Powiatu

» Gminy i Miasta

» Edukacja

» Kultura

» Zdrowie

» Sport

» Turystyka i Rekreacja

» Baza noclegowa i gastronomiczna

» Imprezy

» Galeria

» Filmy

» Strategia Powiatu Słupeckiego

» Organizacje Pozarządowe

» Przedsiębiorczość
» Struktura Organizacyjna

» Jednostki Organizacyjne

» Dotacje Powiatu

» Zamówienia Publiczne

» Zasłużony dla Powiatu Słupeckiego

» Mapa dojazdu

» Kontakt


Strona główna / Informator / Turystyka i rekreacja

         Turystyka i rekreacja


 
  Nasz region może poszczycić się bogatą historią i wspaniałymi zabytkami, które mają szanse przyciągnąć rzesze turystów. Pradolina Warty łączy walory kulturowe i przyrodnicze. Stwarza szanse wytyczenia pieszych, konnych, rowerowych i wodnych szlaków turystycznych, umożliwiających zwiedzanie szeregu atrakcyjnych miejsc (Lądek, Zagórów, Ląd, Ciążeń, Samarzewo, Dłusk, Modlica, Pyzdry i Tarnowa).
Podobnie jak Pradolina Warty, jeziora powidzkie łączą wypoczynek z poznawaniem walorów przyrodniczych i kulturowych. Od dawna cenione są przez turystów.
  W każdej z gmin Powiatu Słupeckiego znajduje się wiele pomników przyrody w postaci przyrody ożywionej i nieożywionej o szczególnej wartości przyrodniczej, naukowej, kulturowej, historycznej lub krajobrazowej. Są to np. okazałe rozmiary drzew, krzewy gatunków rodzimych lub obcych.
  W granicach powiatu znajduje się 18 jezior. W tym jedno z czystszych w kraju i największe w Wielkopolsce - Jezioro Powidzkiem na którym od 2000 roku odbywają się Regaty Żeglarskie, zakwalifikowane w 2004 roku do Pucharu Polski Jachtów Kabinowych. Powiat Słupecki to świetne miejsce do plażowania, kąpieli, nurkowania prawdziwą "mekka" dla płetwonurków, którzy przebywają tu każdego lata z całej Europy jest Jezioro Powidzkie. Są tu także doskonałe warunki do: wędkowania, spacerów, uprawiania sportów wodnych, a także jazdy konnej i innych aktywnych form wypoczynku.
  W Powiecie Słupeckim znajdują dwa parki przyrody – Nadwarciański Park Krajobrazowy (uznany za ostoję ptaków o randze ogólnoświatowej „Globaly Important Bird Areas – Glas”) oraz Powidzki Park Krajobrazowy, utworzony w 1998 roku na terenach kilku gmin Wielkopolski.
  Przez Powiat Słupecki przebiega szereg szlaków turystycznych pieszych i rowerowych, tras wycieczkowych oznaczonych specjalnymi symbolami wyznaczającymi ich przebieg i ułatwiającymi odnalezienie właściwej drogi oraz w celu ułatwienia turystom dotarcia do najciekawszych miejsc regionu.
  Dzięki środkom pozyskanym przez gminę Lądek w ramach programu „ Odnowa wsi oraz rozwój i zachowanie dziedzictwa kulturowego” w Lądzie nad Wartą powstaje rekonstrukcja grodu sprzed ponad 1000 lat.
  Podróż wąskotorowa oferuje unikalną możliwość bezpośredniego kontaktu z historią, ponieważ koleje, dworce i tabor cofają nas kilkadziesiąt lat wstecz w czasie. Linia kolejowa przecina piękne tereny Powidzkiego Parku Krajobrazowego, przechodząc przez Gniezno, Niechanowo, Witkowo, Powidz, Przybrodzin. (Droga powrotna odbywa się tą samą trasą.)

Kolej kursuje na trasie w soboty i niedziele od 29.06 do 01.09 oraz wybrane święta.

Więcej informacji, rozkład jazdy:
www.gkw-gniezno.pl

     czytan : 17420